15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki, święto kreatywności, odwagi i zabawy. Wiele placówek oświatowych, szkół i przedszkoli, włącza się w tą akcję. W tym roku i my, pracownicy PPPP, postanowiłyśmy dołączyć do tej grupy. Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki zostały uhonorowane gazetką tematyczną w holu poradni oraz wystawą „kropkowych” prac plastycznych wykonanych przez dzieci na zajęciach terapeutycznych prowadzonych w naszej poradni.
A w ogóle……
…..skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki?
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników.
Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość dzieci, zachęcać ich do tworzenia. Zwykle obchody Dnia Kropki zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku. Nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, terapeuci czy opiekunowie organizują zajęcia, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty i odważyć się je zaprezentować. Pomysłowość dzieciaków nie ma granic. Powstają “kropkowe” dzieła sztuki, kolekcje mody, łamigłówki, filmiki.
Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, Dzień Kropki jest dobrym pretekstem do pokazania go światu. Międzynarodowy Dzień Kropki można obchodzić nie tylko w szkole, przedszkolu, poradni. Jeśli jesteś rodzicem, razem z dziećmi, możesz zorganizować kropkową zabawę w domu. Sposobów świętowania jest nieskończona ilość, wszystko zależy od pomysłowości.
A TO NASZA FOTOGALERIA