W dniu 09. Września już po raz 22 w Polsce obchodzić będziemy Światowy Dzień Świadomości FAS. Zgodnie z zamysłem tego dnia koncentrujemy uwagę opinii publicznej na problematyce konsekwencji spożywania alkoholu przez ciężarne kobiety, propagujemy całkowitą abstynencję na czas ciąży i karmienia piersią oraz solidaryzujemy się z osobami dotkniętymi FAS. Historia Światowych Dni Fas rozpoczęła się w lutym 1999 roku, kiedy trójka rodziców wychowujących dzieci z FAS – Bonnie Buxton, Brian Philcox z Toronto w Canadzie oraz Teresa Kellerman z Tuscon w USA zadali sobie pytanie: „Co, jeśli rodzice wychowujący dzieci z FAS na całym świecie zebraliby się razem, o 9 godzinie 9 dnia 9 miesiąca roku i powiedzieliby światu, by pamiętano, że podczas 9 miesięcy ciąży kobieta nie powinna pić alkoholu?”.
Jak czytamy w statystykach w Polsce aż 9tys dzieci rocznie rodzi się z płodowym zespołem alkoholowym, a niemal 10x więcej ma zaburzenia ze spektrum FASD. Wyróżnia go charakterystyczny zestaw dysmorfii czyli nieprawidłowości budowy twarzy: skrócenie szpary powiekowej, wygładzenie rynienki podnosowej, wąska górna warga, a także niedobór wzrostu, uszkodzenie OUN objawiające się małogłowiem i/lub padaczką i/lub opóźnieniem psychoruchowym i/lub nieprawidłowościami w funkcjonowaniu i badaniu neuropsychologicznym. Fundacja FAStryga, jedna z najpopularniejszych instytucji w kraju, wspierających osoby z FAS i ich rodziny propaguje na wrzesień hasło „FAS ma kolor czerwony”. Celem akcji jest wskazywanie konsekwencji spożywania alkoholu w ciąży. Kolor czerwony ma zwrócić uwagę, ale tez zatrzymać przed sięgnięciem po kieliszek, tak jak zatrzymuje sygnalizator ze światłem czerwonym. Do akcji można się dołączyć zakładając czerwone buty w dniu 9. września, robiąc zdjęcie w tych butach i zamieszczając je w social mediach z hasztagiem #dzienfas.
Literatura:
Dziecko z FAS w szkole i w domu / Krzysztof Liszcz. – Kraków : Wydawnictwo Rubikon, 2011.
Dziecko z FASD : rozpoznania różnicowe i podstawy terapii / Małgorzata Klecka, Małgorzata Janas-Kozik. – Warszawa : Wydawnictwo Edukacyjne Parpamedia, 2009
www.fas.org
www.ciazabezalkoholu.info
Opracowanie:
Agnieszka Siwińska-Iwańczyk, psycholog