Na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce stanowi ona 3-4% wszystkich występujących zaburzeń psychicznych, a cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób. Depresja jest najczęściej diagnozowana w wieku 20-40 lat. Czas pandemii- przymusowej izolacji od bliskich, konieczność zrezygnowania z codziennych aktywności, poczucie lęku o zdrowie i bezpieczeństwo, doświadczenie nagłej straty bliskich są dodatkowymi czynnikami ryzyka wystąpienia depresji. Najczęstsze objawy w obszarze emocjonalnym i społecznym to np. utrata odczuwania przyjemności, smutek, pogorszenie koncentracji, „czarne myśli”, izolowanie się od ludzi, obniżona samoocena i poczucie sprawstwa. Co ważne, przy depresji cierpi też ciało, gdyż zwykle pojawiają się także zaburzenia snu, brak apetytu, przewlekłe zmęczenie.
Gdy bliską nam osobę dotyka depresja często zastanawiamy się jak zareagować? Co mówić? Co przemilczeć? Jak zareagować by nie pogorszyć nastroju tej osoby? Pożądanym zachowaniem będzie zawsze okazanie wsparcia (słowem, gestem), podkreślenie że ta osoba jest dla nas ważna, nazywanie wprost jej stanów emocjonalnych. Szkodliwym działaniem będzie natomiast bagatelizowanie problemów i uczuć osoby chorej, porównywanie do innych którzy mają gorzej, ironizowanie, wzbudzanie poczucia winy.
O tym jak ważny to temat świadczy liczba niemal 11 mln odtworzeń filmu nakręconego przez YouTubera znanego jako Reżyser Życia.
Istotne w działaniach pomocowych są także poniższe telefony, pod którymi dyżurują specjaliści gotowi świadczyć pierwszą pomoc psychologiczną:
Telefon zaufania dla osób dorosłych
w kryzysie emocjonalnym tel. 116 123
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci tel. 800 100 100
Infolinia dla wychowawcy – pierwszy ogólnopolski telefon zaufania dla nauczycieli tel. 0801 800 967
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka tel. 800 12 12 12
Ważne, aktualne informacje można znaleźć również w niżej podanym zestawieniu stron online:
projekt zrealizowany ze środków finansowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach programu pn. Program Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020.
Opracowanie: Agnieszka Siwińska-Iwańczyk, psycholog