23 lutego 2025r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, ustanowiony w 2001r. przez Ministerstwo Zdrowia w celu zwrócenia uwagi na chorobę, jej cechy, przebieg i skutki.
Depresja może rozwijać się po cichu, trwać przez lata. Może dotknąć osobę w każdym wieku. Według danych WHO na depresję choruje 280 mln ludzi na świecie. WHO prognozuje, iż do 2030r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą.
Co leży u przyczyn występowania tak powszechnie zjawiska depresji? – Na pewno jakość życia i wyzwania współczesnego świata, liczne niepokoje wstrząsające światem wokół nas, skutki niedawnej pandemii, codzienny stres i lęk.
Jak wygląda depresja? – Może przyjmować rożne postaci. Może być maskowana bólami somatycznymi. Może kryć się pod maską uśmiechu. W głębi swej istoty jest bolesnym doświadczaniem smutku, samotności, izolacji, brakiem sił i energii, przeżywaniem niepokoju, poczucia winy, poczucia straty. Owa strata dotyczy różnych sfer – zainteresowań, celów, marzeń i priorytetów, poczucia własnej wartości, relacji przyjacielskich i rodzinnych, zainteresowania pracą, a także – co szczególnie dotkliwe – sfery sensu istnienia.
Osoba z depresją boryka się z myślami samobójczymi.
Dlatego bardzo ważna jest pomoc.