piątek, 29 marca, 2024

Kartka z kalendarza…

Udostępnij

Kilka dni temu obchodziliśmy w Polsce Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który został ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia 20 lat temu. Od 20 lat (!) zwracamy zatem uwagę na ryzyko wystąpienia depresji, analizujemy wachlarz objawów, opracowujemy plany terapii, a mimo to tendencja w dziecięcej depresji jest wzrostowa. NFZ w danych z 2014r podał, iż na depresję leczono wówczas 8 tys. dzieci. Oczywiście dane te są niepełne, nie uwzględniają osób diagnozowanych i leczonych prywatnie oraz nieleczonych w ogóle. Najnowszy raport na bazie anonimowej, ogólnopolskiej ankiety dotyczący kondycji psychicznej uczniów można znaleźć na stronie Fundacji Szkoła z Klasą pod tym linkiem: https://www.szkolazklasa.org.pl/zdrowie-psychiczne-uczniow-i-uczennic-oczami-nauczycieli-i-nauczycielek-raport-z-badania/ . Na zdrowie psychiczne mogą m.in. mieć ogromny wpływ: presja szkolna, obawy dotyczące wyglądu i trudne relacje z rodziną lub przyjaciółmi. W okresie pandemii kondycja psychiczna podupada i nie tylko u dzieci i młodzieży- przeprowadzone w Polsce badanie (EZOP, 2012 r.) ujawniło, że co najmniej jedno zaburzenie psychiczne (w ciągu życia) można było rozpoznać u 6 mln Polaków – tj. 23,4% populacji naszego kraju. Najczęściej występującym rodzajem zaburzeń są zaburzenia lękowe i zaburzenia nastroju. Wróćmy jednak do dzieci i młodzieży. Lekarze stwierdzają u dzieci depresję na takich samych zasadach diagnostycznych jak u dorosłych, choć nie mają wątpliwości, że depresja u dzieci może objawiać się inaczej. Gdy zapytamy o symptomy depresji najczęściej usłyszymy, iż wiąże się ona z obniżonym nastrojem, poczuciem bierności i nikłym sprawstwem, ograniczonym wpływem na własne życie, nieumiejętnością podejmowania decyzji, a także z niską samooceną i motywacją do działania. Należy zwrócić uwagę i podkreślić fakt, iż u dzieci i młodzieży może ona objawiać się w sposób zupełnie nieoczywisty np. problemami z koncentracją i nauką, wycofaniem z relacji społecznych, wahaniami nastroju, porzuceniem dotychczasowych zainteresowań i aktywności, a także agresją do siebie czy innych osób z otoczenia. Często powyższe objawy mogą zostać uznane za przejaw nastoletniego buntu i wręcz zbagatelizowane. Dokładnie tak jak w popularnym filmie: 

 

 

 

Według policyjnych statystyk tylko w 2020 roku aż 107 polskich nastolatków odebrało sobie życie, a 843 podjęło próbę samobójczą. Skala problemu może być jednak znacznie większa, bowiem wyniki badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na próbie reprezentatywnej pokazują, że 7% osób w wieku 13-17 lat deklaruje,  że choć raz podjęło  próbę samobójczą. Czas pandemii sprzyja izolacji, potęguje smutek, marazm, poczucie beznadziejności. Niewątpliwie od roku jesteśmy w bardzo trudnym dla wszystkich czasie, a brak jasno określonej granicy, kiedy zostaną zniesione różnorodne ograniczenia, brak tego przysłowiowego „światełka w tunelu” nasila wszelkiego rodzaju objawy stresowe, depresyjne, psychosomatyczne. Często zdarza się, iż depresja łączy się z zachowaniami autoagresywnymi. Tu należy wspomnieć, iż w dniu 1 marca  obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autoagresji. Celem tego „nieformalnego święta” jest uświadomienie społeczeństwu rozmiaru problemu samookaleczenia się, które coraz częściej dotyczy młodych ludzi. Od 5 do 22 procent osób w wieku dojrzewania co najmniej raz w swoim życiu rozmyślnie zadało sobie ból. Zadawanie sobie bólu fizycznego to sposób na przerwanie bólu emocjonalnego, odwrócenie od niego uwagi, rozładowanie wewnętrznego napięcia. Jest jednym z rodzajów uzależnień, dlatego tak trudne jest zerwanie z nałogiem, czyli niekonstruktywnym, niebezpiecznym sposobem wyładowywania negatywnych emocji.

 

 

 

Na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl trwa aktualnie nabór zgłoszeń na bezpłatne szkolenia dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkół ponadpodstawowych i klas 7-8 szkół podstawowych. Szkolenie oraz lekcja pokazowa będą dotyczyły czynników ryzyka wyzwalających stany depresyjne, symptomów depresji oraz praktycznych wskazówek ułatwiających przeprowadzenie zdalnej lekcji z uczniami z zakresu tej tematyki. Link do rejestracji na szkolenie poniżej:

 

 

 

https://forumprzeciwdepresji.pl/2960/ruszaja-zapisy-na-zdalne-szkolenie-i-lekcje-pokazowa-nt-depresji-wsrod-dzieci-i-mlodziezy-3

 

 

 

Polecam także śledzić stronę Organizatorów III Kongresu Zdrowia Psychicznego. W tym roku wydarzenie planowane jest na 7 czerwca 2021 r. w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Parku Sowińskiego w Warszawie. Kongresowi towarzyszyć będzie hasło „Zdrowie psychiczne ma znaczenie” Rejestracja zostanie uruchomiona w dniu 1 marca, a wszelkie informacje można znaleźć na stronie https://kongreszp.org.pl/ .

 

 

 

Opracowanie: Agnieszka Siwińska-Iwańczyk, psycholog 

 

Czytaj więcej

Czytaj więcej

Uprzejmie informujemy, iż poradnia
będzie czynna w następujących
godzinach:

- 27.03.2024 r. – 08:00-16:00
- 28.03.2024 r. – 08:00-16:00
- 29.03.2024 r. – 08:00-14:00